První rodiny z obcí zničených tornádem obdržely finanční podporu

12. července 2021

Minulý týden dobrovolníci Diakonie dokončili monitoring jednotlivých zasažených domácností v obci Hrušky, nad kterou jsme převzali “patronát”. Na konci týdne jsme začali vyplácet první finanční podporu. V první kole jsme uzavřeli 52 darovacích smluv s lidmi, jejichž domy jsou určeny k demolici a neobyvatelné. Každá domácnost dostala 150 000 Kč.

V druhém kole budeme vyplácet finanční podporu domácnostem, kde byla míra poškození menší a domy jsou obyvatelné. Ve třetí fázi se zaměříme na podporu rodin, které jsou sociálně slabé a nemají prostředky pro obnovení svého bydlení z vlastních zdrojů nebo z pojištění. To vše můžeme realizovat především díky štědrosti dárců ze stran jednotlivců i firem. Výtěžek sbírky činí k dnešnímu dni již přes 23,5 mil. Kč.

Připojím se ke sbírce

 

PRVNÍ RODINY Z OBCÍ ZNIČENÝCH TORNÁDEM OBDRŽELY FINANČNÍ PODPORU
12. července 2021 - První rodiny z obcí zničených tornádem obdržely finanční podporu

K dnešnímu dni se do pomoci v obci Hrušky zapojilo 34 dobrovolníků Diakonie, kteří se na místě průběžně střídali a odpracovali na 1000 hodin. Část z nich prováděla šetření v zasažených domácnostech, část pomáhala manuálně při odklízení následků tornáda. Další pracovali ve stanu, kam si místní chodí několikrát denně pro jídlo, nápoje, hygienické potřeby či ochranné pomůcky. Po celou dobu jsme v Hruškách také úzce spolupracovali s týmem psychologů z hasičského záchranného sboru. Psychická podpora je to, co je nyní nesmírně potřeba, protože lidé jsou po dvou týdnech unavení a pohledy na demolice desítek domů jsou skličující.

V tuto chvíli již potřeba dobrovolníků na jednoduché manuální uklízení klesá. Na místě jsou nyní potřeba především kvalifikovaní řemeslníci. Zároveň zvažujeme, jak zasaženým domácnostem poskytnout tolik potřebnou psychosociální podporu. Dále také intenzivně připravujeme druhé kolo finanční pomoci jednotlivým domácnostem tak, aby poškození mohli brzo otevřít dveře do svého zrekonstruovaného nebo nového domu.

Zastupitelům obce Hrušky jsme předložili svoji nabídku na pomoc s obnovou mateřské školky. Uvědomujeme si, že až pominou akutní starosti o záchranu lidských obydlí, bude potřeba řešit i obnovu důležité infrastruktury v obci a krajiny v okolí. Rádi vás o tom budeme opět informovat.

Nadále lze přispívat na účet veřejné sbírky na číslo 2100691426/2010. Darovat můžete také online.

Také se nás často ptáte na potvrzení o daru. Jak je dobrým zvykem, rádi vám ho vystavíme. Prosím vyplňte formulář na našem webu.

Děkujeme vám za vaše dary a za obrovskou podporu naší práce, kterou vnímáme.

Jsme připraveni pomáhat

Provozujeme 0 humanitárních skladů
Máme v záloze přes 0 dobrovolníků
V roce 2021 přes 0 hodin dobrovolnické práce po Tornádu na jižní Moravě
2021 jsme poskytli 0 Kč na pomoc zasaženým rodinám (k 31.8., další prostředky rozdělíme ve 3. vlně fin. pomoci)