Pokud velké povodně zaplaví stovky domácností, stane se pomoc dobrovolníků v zasažených domácnostech nezbytně potřebnou. Aby mohla být pomoc poskytnuta včas, koordinovaně a efektivně, spravujeme databázi dobrovolníků, které průběžně školíme v potřebných dovednostech.
Dobrovolnickou pomoc při povodních zaštiťujeme akreditovaným dobrovolnickým programem. Lidé, kteří mají zájem pomáhat v domácnostech zasažených povodněmi, se mohou registrovat do databáze a připravit se na práci v zaplaveném území prostřednictvím tematických školení. V případě povodní budeme mobilizovat pomoc z řad našich dobrovolníků.
Pokud přijde povodeň velkého rozsahu, upozorníme naše dobrovolníky, že budou zasahovat. V místě pomoci zřídíme humanitární základnu, která slouží jako zázemí pro dobrovolníky a odkud je koordinována přímá pomoc v místě.
Dobrovolníci jsou zapojeni přímo při likvidaci povodňových škod, vyklízení zaplavených domácností, odstraňování mokrých omítek, odklízení naplaveného bahna a dalších manuálních činnostech.
V období obnovy dobrovolníci provádějí monitoring zasažených domácností a sbírají informace o potřebách zasažených lidí tak, aby mohla být nasměrována finanční pomoc, kde je to nejvíc potřeba.
Práce dobrovolníka může být náročná fyzicky i psychicky. Dobrovolník proto pomáhá vždy maximálně jeden týden. Každý dobrovolník by měl znát své limity a má právo kdykoliv dobrovolnickou službu ukončit.
Povodně nepřichází každý rok, je však jisté, že se vlivem postupující klimatické změny budou opakovat. Proto je potřeba udržovat připravenost. Dobrovolníci, kteří se zaregistrují do naší databáze, se mohou účastnit školení na různá témata, která je lépe připraví na humanitární pomoc v terénu.
Pořádáme dobrovolnické akce zaměřené na zadržování vody v krajině. Chceme tak nabídnout příležitost proměňovat naši krajinu, aby lépe odolávala povodním i suchu. Akce mají praktickou i vzdělávací část. Během praktické části dobrovolníci pomáhají s vytvářením a údržbou krajinných prvků (tůní, mokřadů, alejí a dalších). Vzdělávací část zahrnuje odbornou exkurzi v terénu, přednášku nebo workshop. Akce pořádáme ve spolupráci s odbornými partnery. Přečtete si článek o proběhlých akcích.
Registrovat se do databáze dobrovolníků můžete zde:
Každý rok nabízíme registrovaným dobrovolníkům naše školení, na která je zveme prostřednictvím emailového newsletteru.
Pro naše dobrovolníky připravujeme praktické příručky, které jim pomáhají zorientovat se v práci povodňového dobrovolníka. Tyto příručky mohou dobrovolníci získat na našich školeních, ke stažení jsou také na webových stránkách.
Dobrovolníkův průvodce při povodních - článek
Psychická první pomoc - článek
Pokud zatím nechcete být dobrovolníkem, ale máte zájem dostávat od nás pravidelné informace o dobrovolnictví, můžete se přihlásit k odběru našeho newsletteru zde:
Několik posledních newsletterů: Prosinec 2020, Srpen 2020, Červenec 2020, Květen 2020
Dobrovolnický program je realizován za finanční podpory Ministerstva vnitra ČR - GŘ Hasičského záchranného sboru.